Inger Lise Gram, der har tjent som præst i De Fire Sogne Virring-Essenbæk-Årslev og Hørning i over 32 år, vil denne formiddag dele sine mange oplevelser og møder med mennesker gennem årene. Med humor og indsigt fortæller hun om sin tid som sognepræst og hospitalspræst ved Regionspsykiatrien i Randers.
En præsts liv i mødet med menneskerGram beskriver sig selv som "den oversavede dame" i de sidste 12 år af sin karriere, hvor hun balancerede sin tid mellem sognene og arbejdet som hospitalspræst. Hendes fortællinger spænder over møder med mennesker i både glæde og sorg, og hun deler også erfaringer fra en længere praktikperiode i det gamle Statsfængsel i Horsens.
At være til stede for medmennesketFor Gram har det altid handlet om at være nærværende for medmennesket, uanset om det var i sognene, i hjemmene eller på institutionerne. Denne formiddag giver hun et indblik i de mange facetter af præstegerningen og de menneskelige relationer, der har formet hendes karriere.
Praktisk information
Dato: Tirsdag den 25. februar 2025
Tid: Kl. 09:30
Sted: Ørsted Sognegård, Lillegade 30, 8950 Ørsted
Entré: Ikke oplyst
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her