Udforsk Ørsted: Oplev Historiske Foredrag og Musikalsk Fællesskab

Foto: Kultunaut.
dato

Den kommende uge i Ørsted byder på en interessant blanding af historiske indsigter og musikalsk fællesskab. Uanset om du er historieinteresseret eller musikalsk anlagt, er der noget for dig.

Aften om Jørgen Arenfeldt på Ørsted Bibliotek

Norddjurs Biblioteker og Rougsø Folkeuniversitet inviterer tirsdag aften til en fascinerende rejse tilbage i tiden, med et foredrag om den berygtede herremand Jørgen Arenfeldt. Forfatter Lisbeth Weitemeyer vil fortælle om sin kommende biografiske roman om Arenfeldt, og hvorfor han blev en central figur i hekseforfølgelserne i slutningen af det 17. århundrede.

Tidspunkt: Tirsdag 3. marts 2026, kl. 19:00
Sted: Ørsted Bibliotek, Rougsøvej 73B, 8950 Ørsted
Entré: 80 kr
Målgruppe: Voksne

Syng, Spis og Snak i Ørsted Sognegård

Torsdag aften inviterer menighedsrådet og organist Murray Stewart til en aften med "Syng, Spis og Snak" i Ørsted Sognegård. Arrangementet byder på en hyggelig kombination af fællesspisning, samtaler og sang. Der vil også være servering af kaffe og kage i pausen, hvilket giver mulighed for at nyde en særlig aften med skønt samvær.

Tidspunkt: Torsdag 5. marts 2026, kl. 18:30
Sted: Ørsted Sognegård, Lillegade 30, 8950 Ørsted
Pris: 100 kr inkl. drikkevarer
Tilmelding: Marianne Boje på tlf.: 61 71 86 81 eller mail: mhboje@gmail.com senest mandag den 2. marts
Målgruppe: Alle



Opret din begivenhed her for at få dine arrangementer vist.

Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenhederne kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek begivenheden inden du tager afsted.
Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Kultunaut.
Kilde: Kultunaut